Gigapanoramy

(dla ciekawych i zainteresowanych fotografią gigapikselową)


Gigapanoramy są fotografiami panoramicznymi typu GIGAPIKSEL. Fotografia gigapikselowa nie musi wcale spełniać warunków obrazu panoramicznego ale wyróżniającą ją cechą jest ekstremalna rozdzielczość, nieosiągalna przy posługiwaniu się metodami konwencjonalnymi. Prace wykonane tą techniką są niezastąpione wszędzie tam gdzie liczy się skala i odwzorowanie szczegółu (wydruki wielkoformatowe, reprodukcje, prezentacje lub wirtualne spacery po przestrzeni miejskiej oraz wnętrzach). Dzięki szybkiemu internetowi doskonale się również nadają do prezentacji w sieci.
Lustrzanka cyfrowa posiadająca matrycę o wymiarach "pełnej klatki" (np. Canon EOS 5D mkII) daje obraz o rozdzielczości ok. 21 megapikseli (5616x3744 px). Fotografia gigapikselowa powstaje z połączenia w jedną całość dziesiątek, setek, a nawet tysięcy takich ujęć, realizowanych niczym mozaika składająca się z wielu rzędów i kolumn pojedyńczych klatek. Obrazy wykonane w tak wysokiej rozdzielczości pozwalają na uzyskanie dużych powiększeń wybranych fragmentów fotografii. Sprawne działanie tak przygotowanej prezentacji możliwe jest dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu które dba o to aby wczytywany był tylko ten fragment obrazu który w danej chwili chcemy oglądać.
Nie wszystkie prezentowane tutaj fotografie są obrazami gigapixelowymi sensu stricte. Ich rozmiary wynoszą od 0,13 do 22,38 gigapiksela. Te mniejsze powstały z połączenia fotografii (częto kilkudziesięciu) które zarejestrowały obraz w jednym rzędzie. Głowica statywu obracała aparat na jednej, poziomej osi optycznej od prawej strony do lewej. Dla uzyskania większych rozdzielczości zachodzi potrzeba użycia znacznie większej matrycy, i/ lub zwielokrotnienia "rzędów" oraz "kolumn", i/lub zwiększenia ogniskowej obiektywu. Elektroniczny montaż takiego materiału stanowi osobny temat i stwarza dodatkowe problemy nie tylko natury technicznej.
Panorama Krakowa z TreiMorfa Tower ("szkieletor"), jest obecnie największą fotografią wykonaną w Polsce. Jest obrazem o wielkości 22,38 gigapiksela co oznacza iż obraz składa się z 22'380'000'000 pikseli (dokładnie 265793 (szerokość) x 84216 (wysokość) px). Powstał on z połączenia 1800 pojedyńczych kadrów wykonanych obiektywem o ogniskowej 420 mm i zarejestrowanych przez pełnoklatkową matrycę aparatu Canon EOS 5D MkII. Zdjęcia wykonałem przy pomocy motogłowicy GigaPan EPIC Pro którą zaprogramowałem w taki sposób aby wyzwoliła migawkę w 72 kolumnach i 25 rzędach co pozwoliło na pokrycie prezentowanego pola widzenia. FOV (pole widzenia) tej panoramy wynosi 233,3 x 54,4 stopni. Proszę zwrócić uwagę na imponującą ilość szczegółów nawet na bardzo oddalonych obiektach.

1 komentarz:

Unknown pisze...

Wielki szacun !